Jagiellonska 1
DOM AUKCYJNY
I GALERIA SZTUKI
Godziny otwarcia:
PN-PT: 10:00 – 17:00
Sprawdź nas

Search

Jagiellońska 1
  -  Aktualności   -  Wernisaż malarstwa Małgorzaty Sęk, Katarzyny Pitek i Renaty Szyszlak „KOBIETY – Trzy spojrzenia”

Wystawa malarstwa „KOBIETY – Trzy spojrzenia”

Wernisaż 08.03.2022. godz. 18.00

Wystawa z możliwością zakupu do 23.03.2022.

Obrazy dostępne w sklepie Jagiellońskiej 1.

Renata Szyszlak (ur. 1974 r.)
Urodzona w 1974 r. w Przemyślu. Studia na kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. zw. Tadeusza Wiktora w 2001 roku.
Obecnie dr hab. prof. UR w Zakładzie Rysunku i Kształtowania Przestrzeni Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Należy do Związku Artystów Słowackich „C+S”. Uprawia rysunek i malarstwo. W dorobku artystycznym 42 wystawy indywidualne ( min. „Informelle Eruption”, Galerie Kunsthalle, Bielefeld, Niemcy) oraz udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach ogólnopolskich
i międzynarodowych w kraju i za granicą. m.in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Słowacji, Czechach, Włoszech, Francji, Niemczech, Rosji, Litwie, Macedonii, Grecji, Ukrainie, Chorwacji, Tunezji i Serbii. Od wielu lat bierze udział w plenerach międzynarodowych w kraju i za granicą. Laureatka kilku nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych, min. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2012”.

Katarzyna Pitek (ur. 1996 r.)
Studentka V roku malarstwa, mieszka i tworzy w Toruniu. Głównie zajmuje się malarstwem olejnym oraz szkłem artystycznym. Studiowała także na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kownie Malarstwo oraz Projektowanie Szkła Artystycznego. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu otrzymując dyplom ze specjalizacji Ceramika Artystyczna. Otrzymała nagrodę
im. Prof. Stanisława Borysowskiego w dyscyplinie malarstwo przyznana przez Dziekana Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu za osiągnięcia artystyczne w roku akademickim 2018/2019. Brała udział w licznych wystawach w Polsce jak i za granicą. Odbyła rezydencję artystyczną w Hiszpanii (Blanca) w ramach programu „Cruce” w Centro Negra.
Uważam, że w obrazie kryje się wszystko – osobowość, gest, siła i radykalność, charakter a nawet spojrzenie. Za pomocą wyrazistego, ale szkicowego gestu buduję atmosferę napięcia i rozedrgania. To obrazy o dynamice pędu, niepokoju i dysonansu. Płótno służy mi do budowania formy postaci. Bezpośrednie „schwytanie” ludzkiego ciała przynosi powiew bezsilności, przemijania i melancholii.

Małgorzata Sęk (ur. 1973 r.)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W 2000 roku otrzymała dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru oraz dyplom z malarstwa. Został on nagrodzony przez Prezydenta Miasta Łodzi. Jest laureatką konkursu dla projektantów „Złota Nitka”. Artystka zajmuje się głównie malarstwem akrylowym.
Małgorzata Sęk jest twórcą rozpoznawalnym ze swojego ekspresyjnego przedstawiania świata kobiecych emocji. Malarstwo jest dla artystki bardzo subiektywnym spojrzeniem na dany moment rzeczywistości odbierany przez autorkę niezwykle emocjonalnie. Sam proces twórczy i towarzyszące mu odczucia są bardzo osobiste i niekiedy nawet ważniejsze od efektu końcowego, jakim jest „ukończone dzieło”. Oczywiście interesującym jest proces nadawania formy: kształty, plamy barwne, linie, postać czy portret, jednakże jeżeli uda się obrazem dotrzeć do głębi duszy jest to dla artystki największe spełnienie i sukces. Sukces tym większy jeżeli ta sztuka spotyka odbiorcę o podobnej wrażliwości. Prace malarki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.