Jagiellonska 1
DOM AUKCYJNY
I GALERIA SZTUKI
Godziny otwarcia:
PN-PT: 10:00 – 17:00
Sprawdź nas

Search

Martwa natura kwiatowa
  -  Martwa natura kwiatowa

JEAN-BAPTISTE MONNOYER

1636-1699

Jean-Baptiste Monnoyer był francuskim artystą, który z powodzeniem specjalizował się w malowaniu kwiatów i owoców, choć zajmował się też malarstwem historycznym czy pejzażowym. Niewiele wiadomo o jego wykształceniu, chociaż wydaje się, że studiował w Antrwepii. Około 1650 roku udokumentowano jego obecność w Paryżu, a wśród jego pierwszych kwietnych dekoracji są te z Hotel de Lauzun w Anjou. Od 1658 roku związany był z zespołem pracującym dla Charlesa Le Bruna, patrona artysty. Wśród rezydencji królewskich, w których pomagał przy dekorowaniu są: Vincennes, apartamenty królowej prowadzone pod kierunkiem Philippe’a Champaigne’a dla brata króla Filipa z Orleanu, Wersal i pałac Tuilerie. Pracował także przy gobelinach, haftach czy dywanach. W 1685 roku osiadł w Anglii, gdzie pozostał do końca życia.

Martwa natura kwiatowa

„Doprawdy pozbawionym rozumu wydaje mi się ten, kto nie ceni tej sztuki [malarstwa]; bo przecież tę machinę wszechświata, którą oglądamy z jej szerokim niebem, lśniącymi jasnymi gwiazdami, z ziemią w środku otoczoną morzami, zróżnicowaną na góry, doliny, rzeki, ozdobioną taką wielkością drzew, pięknych kwiatów i traw, nazwać by można wielkim i szlachetnym malowidłem stworzonym ręką natury i Boga. I ktokolwiek potrafi ją naśladować, zasługuje moim zdaniem na wielką pochwałę; a trudno urzeczywistnić takie naśladownictwo bez wiedzy o wielu rzeczach, co wie każdy, kto tego próbował”.

Baldassare Castiglione, Dworzanin, Księga I, cyr. Za: Teoretycy, pisarze i artyści o sztuce: 1500-1600, oprac. Jan Białostocki, Gdańsk 2007, s. 31

Olej/płótno, 83,5 x 122 cm

Estymacja:

STAN ZACHOWANIA:
Pęknięcia płótna

OPINIE:
Do obrazu dołączono kopię opinii p. Kurta Märzhäusera z Bad Nenndorf

POCHODZENIE:

Kolekcja prywatna, Polska

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się pierwszy o naszych aukcjach, wernisażach i nowościach.

Akceptuję politykę przetwarzania danych osobowych. (w każdej chwili możesz się wypisać).