Jagiellonska 1
DOM AUKCYJNY
I GALERIA SZTUKI
Godziny otwarcia:
PN-PT: 10:00 – 17:00
Sprawdź nas

Search

Jagiellońska 1
  -  Aktualności   -  Wernisaż malarstwa Emilii Waszak i Piotra Banaszkiewicz „Współbrzmienie”

Wystawa malarstwa „Współbrzmienie”

Wernisaż 20.08.2021. godz. 18.00

Wystawa z możliwością zakupu 21.08.2021. – 01.09.2021.

Emilia Waszak (ur. 1994 r.)
Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziału Sztuk Pięknych.
Dyplom z grafiki warsztatowej, litografii. Dwukrotna laureatka Stypendium Ministra za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz trzykrotna Stypendystka Rektora. Zajmuje się malarstwem i grafiką.
Czynnie bierze udział w wystawach i konkursach w kraju i zagranicą oraz w międzynarodowych sympozjach artystycznych.
W swoich obrazach i grafikach tworzy baśniową, uduchowioną opowieść. Nawiązuje do polskich legend i baśni. Inspiruje ją poezja Bolesława Leśmiana. Stałym motywem jej twórczości są zwierzęta, takie jak ryby, koty, psy i ptaki. Bohaterami są również kobiety, pajacyki. W cyklach, w których bohaterkami są kobiety, stałymi motywami są woda, ryby i księżyc. Cykle te są uduchowione i ukazują magiczną naturę świata.

Piotr Banaszkiewicz (ur. 1981 r.)
Dzieciństwo oraz młode lata były okresem wielu zmian i przeprowadzek, min. do Szwecji i Warszawy. Przez pewien czas studiował ekonomię w Warszawie, ale porzucił studia na rzecz sztuki. W tym samym mieście studiował architekturę oraz Sztuki Piękne.
W międzyczasie odbył służbę wojskową. Ostatecznie uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z wybitnymi osiągnięciami – dwukrotnym Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz czterokrotnym Stypendium Rektora. Od kilkunastu lat jest również czynnym muzykiem gra
w wielu zespołach i udziela się w licznych projektach muzycznych. Gra na lirze korbowej. W swych poszukiwaniach muzycznych inspiruje się muzyką ludową i średniowieczną.
Należy do Stowarzyszenia Poszukiwaczy.
W sztuce inspiruje go dawne malarstwo holenderskie. Tworzy ciekawe i tajemnicze cykle ukazujące magiczne pejzaże. Cykle te są wynikiem wieloletnich rysunków w naturze. Bohaterem jego obrazów jest zazwyczaj mężczyzna ukazany w charakterystyczny sposób. Maluje również muzykantów i zadymione, półmroczne knajpy
i fantastyczne zwierzęta.